^Back To Top

  • 1
    "Wszystko mogę w Tym, który mmnie umacnia" (Flp 4, 13)
  • 2
    "Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta." Jan Paweł II
  • 3
    "Z całego serca Bogu zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku, myśl o Nim na każdej drodze, a On twe ścieżki wyrówna." (Prz 3,5-6)
  • 4
    "Przyjmij wszystko, co przyjdzie na ciebie, a w zmiennych losach utrapienia bądź wytrzymały! Bo w ogniu doświadcza się złoto, a ludzi miłych Bogu - w piecu utrapienia." (Syr 2, 4-5)

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

w Rogoźnej

Kalendarium

Kalendarium kaplicy w Rogoźnej

 

19 wrzesień 1957

Poświęcenie kapliczki przez ks. Adama Bieżanowskiego.

Od tego czasu raz w m-cu odprawiano mszę za starszych ludzi.

 

1958-1960

Do Rogoźnej dojeżdża ks. z Żor odprawiać nabożeństwa I piątków.

 

13 październik 1961

Dekret ustanawiający wikariuszem ks. Franciszka Króla. Polecenie obsługiwania kaplicy w Rogoźnej. W kaplicy codziennie odprawiana jest Msza Święta i prowadzona religia dla dzieci.

 

Listopad 1961

Pierwszy sakrament chrztu w kaplicy.

 

31 grudzień 1961

Pierwszy sakrament małżeństwa zawarty w kaplicy.

 

7 marzec 1962

Zawieszono stacje Drogi Krzyżowej, które zostały erygowane przez o. Januarego Wolnik, Franciszkanina z Rybnika.

 

 

17 marzec 1962

Pierwszy pogrzeb odprawiany w kaplicy.

 

26 wrzesień 1964

Wizytacja biskupa Józefa Kurpasa i udzielenie sakramentu bierzmowania.

 

4 styczeń 1967

Ks. Franciszek Król występuje z prośbą o powiększenie kaplicy. (odmowa)

 

3 lipiec 1967

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. (Wierni gromadzą się przy pustych ramach, gdyż ówczesne władze zatrzymały obraz.)

 

29 listopad 1970

Pierwsza Niedziela Adwnetu – po raz pierwszy cała Msza Święta zostaje odprawiona w języku polskim.

 

26 czerwiec 1972

Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej światyni pod wezwaniem NMP Matki Kościoła.

 

Kalendarium kościoła w Rogoźnej

 

29 listopad 1970

Pierwszą Niedzielą Adwentu rozpoczęto odprawianie Mszy św. w języku polskim.

 

9 czerwiec 1974

 Pierwszy parafialny odpust w nowym Kościele.

 

13 czerwiec 1974

Zgoda ówczesnych władz na odprawienie procesji Bożego Ciała.

 

26-30 październik 1975

Pierwsze Misje Święte oraz poświęcenie Krzyża Misyjnego przez o. Jacka Edwarda Kuppera OFM z Poznania.

 

od Wielkanocy 1977

Rogoźna staje się samodzielną parafią.

 

28 październik 1979

Konsekracja dzwonów i poświęcenie ołtarza przez ks. dr Benedykta Woźnicę.

 

18-23 grudzień 1983

Rekolekcje przygotowujące parafian na wprowadzenie Nowenny do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Zainstalowanie obrazu M.B.N Pomocy. Instalacji dokonał ks. Kazimierz Smoleń z Gliwic.

 

16 maj 1985

Nagła śmierć ks. proboszcza Franciszka Króla, w Szpitalu w Żorach.

 

6 lipiec 1985

Bp Damian Zimoń mianuje ks. administratora Józefa Szulika Proboszczem Parafii N.M.P. Matki Kościoła w Rogoźnej.

 

15 kwiecień 1986

Rozpoczęto prace przy budowie nowego probostwa.

 

5 kwiecień 1989

Powstanie parafialnego cmentarza w Rogoźnej.

 

16 maj 2004

Pierwsze prymicje w parafii ks. Krzysztofa Płonka, który obecnie przebywa na misjach w Mołdawii.

 

20 grudzień 2007

 

Oddanie do użytku kaplicy przedpogrzebowej pod kościołem.

 

Sierpień 2013 r

Dekretem ks. Abpa Wiktora Skworca proboszczem parafii zostaje ks. Henryk Kulas

Ks. Józef Szulik zostaje rezydentem w parafii.

 

6 sierpnia 2016

Niespodziewanie umiera ks. Józef Szulik poprzedni proboszcz parafii. Zostaje pochowany na cmentarzu parafialnym

parafia

Dekanat:   Żory

Liczba parafian:   3600

Data odpustu:  niedziela Zesłania Ducha Świętego

Wieczna adoracja:  05.07.

 Ulice:   ks. Bieżanowskiego, Belgradzka, Bogusławskiego, Bratysławska , Cegielnia, Chmielna, Drwali, Dolna, Dożynkowa, Elsnera Józefa, Gajowa, Gminna, Gliniana, Głęboka, Góreckiego, Gryczana, Hallera, Jesionek, Jęczmienna, Karłowicza, Kiepury ,Kilara, Kolberga, Kominka, ks. Brzozy, Kurpińskiego, Lizbońska, Londyńska, Lwowska, Lutosławskiego, Łąkowa, Łęgowa, Madrycka, Marzeń, Miętowa, Niska, Nowowiejskiego, Orkiszowa, Paryska, Plater, Pochyła, Poziomkowa, Pszenna, Rolnicza, Rzymska, Stroma, Spadzista, Spichlerzowa, Szopena, Szymanowskiego, Świętokrzyska, Średnia, Tymiankowa, Urodzajna,    Wieniawskiego, Wiedeńska, Wileńska, Wodzisławska od 51 do 153 i 72 do 218,  Wybickiego,  Wysoka,  Zakątek,  Zbożowa,  Żytnia.

 

Cmentarz:  parafialny

 

 

Historia Kaplicy

Historia kapliczki p.w. Św. Jana Nepomucena

 

w Rogoźnej

 

           W 1717 roku w Rogoźnej, staraniem Adama Strączka wybudowano maleńką kapliczkę o powierzchni 8m kwadratowych, którą on sam pieczołowicie się opiekował, a po jego śmierci opiekę nad kapliczką przejęła ludność całej wioski. Przez długie lata służyła ona okolicznym mieszkańcom. Ze względu na małą powierzchnię wierni gromadzili się wokół kapliczki. Odprawiano w niej głównie nabożeństwa majowe, którym przewodniczył Paweł Machulec - mieszkaniec naszej wioski.  Bardzo chętnie przychodziły tutaj dzieci, a ich śpiew rozlegał się na całą okolicę. Czasami nabożeństwo uświetniali również miejscowi muzykanci. W roku 1955 przejeżdżający tuż obok kapliczki mikrobus zwany „stonką”, zahaczył o róg, wskutek czego dwie ściany uległy zawaleniu. Przez jakiś czas nikt nie odbudowywał kapliczki. Dopiero kiedy wójt gminy – Alojzy Kolon –otrzymał z powiatu polecenie o jej odbudowie lub zburzeniu, zdecydowano się kapliczkę odbudować. W tej sprawie wójt zwrócił się do pana Józefa Możdżenia, który został przewodniczącym komitetu do spraw odbudowy zniszczonego obiektu. Członkami komitetu byli: Paweł Machulec, Henryk Sojka, Robert Piecha, Franciszek Sitko, Józef Helmrych. Oficjalnie wiadomość o odbudowie kapliczki przekazano mieszkańcom podczas wiejskiego zebrania dnia 10 lutego 1957 roku, co zostało przyjęte z wielką aprobatą. Plan nowej kapliczki opracowany przez pana Sylwestra Czerwińskiego już wkrótce został przedłożony w Urzędzie Architektury Powiatowej Rady Narodowej w Rybniku, skąd został odesłany do Urzędu Architektury Wojewódzkiej. Długie oczekiwanie na odpowiedź przyniosło niestety rozczarowanie. Wezwany do Urzędu w Rybniku Józef Możdżeń usłyszał negatywną odpowiedź, tj. brak zgody na budowę kapliczki. Mieszkańcy jednak nie dali za wygraną i ponownie odwołali się od decyzji Urzędu. Ponadto powiatowy architekt, pan Kotas, poradził członkom komitetu, by rozpoczęli budowę bez zezwolenia i natychmiast przystąpiono do prac przygotowawczych: przeprowadzenia składki pieniężnej na materiały budowlane oraz wytyczenia miejsca pod budowę kapliczki. Tutaj jednak również natknięto się na pewne trudności. Miejsce, gdzie początkowo miał stanąć kościół, tj. na parceli Książąt Pszczyńskich, zostało już zajęte przez sportowców na boisko. Ponadto na terenie majątku Atanazego Dzidy, również nie udało się sfinalizować tego przedsięwzięcia. Ostatecznie kapliczka miała zostać wzniesiona tuż nad brzegiem stawu w sąsiedztwie gospodarstwa państwa Dzida.

 

Ludzie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do gromadzenia materiałów na budowę i wkrótce pod kierownictwem murarza Pawła Machulca rozpoczęto budowę. Prace ciesielskie wykonał Henryk Sojka, a wraz z Pawłem Michalskim przystąpiono do prac związanych z budową wieży i dachu. Postawiona murowana kaplica miała wymiary 7 m. na 5 m (poprzednia mierzyła 2m na 4m). Stolarz Franciszek Sitko wykonał drzwi, a stolarz Robert Piecha – okna. Patronem kaplicy obrano św. Jana Nepomucena, którego figurę przywieziono z parafii Pogwizdów koło Cieszyna. Rzeźbę odnowiono i umieszczono w świątyni.

Po ukończeniu budowy zwrócono się do proboszcza z Żor Adama Bieżanowskiego, aby poświęcił kaplicę. Z uwagi na to, że w tym czasie stosunek władz do Kościoła był wrogi, proboszcz z obawą przed aresztowaniem odmówił poświęcenia nielegalnie wzniesionej budowli. Przyjechał jednak na miejsce i zaproponował kaplicę wymalować. Prace te zlecił swemu bratu, który był mistrzem w malowaniu obiektów sakralnych.  Zwieńczeniem tych wszystkich przeciwności i trudów związanych z budową kapliczki było jej poświęcenie 19 września 1957 roku przez ks. Adama Bieżanowskiego.

 

Kapłani

Proboszcz: ks. Henryk Kulas - od 2013

 

Poprzedni proboszczowie:

 ks. Franciszek Król - rektor 1961-1977, proboszcz 1977-1985,

                                  + 16.05.1985

 ks. Józef Szulik - proboszcz 1985-2013,  + 6.08. 2016

 

kapłani pochodzący z parafii :  ks. Krzysztof Płonka 2004

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2013. Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rogoźnej  Rights Reserved.